Forum www.stawiski.fora.pl Strona Główna www.stawiski.fora.pl
samorząd
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Majątek od A do B

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.stawiski.fora.pl Strona Główna -> Ogólne / Wiadomości
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dobro Wspólne
Weteran



Dołączył: 16 Gru 2011
Posty: 272
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Stawiski

PostWysłany: Pon 22:32, 12 Mar 2012    Temat postu: Majątek od A do B

Kancelaria Premiera chce, żeby nowe wzory oświadczeń majątkowych dla samorządowców zaczęły obowiązywać już 2 maja. Za KPRM publikujemy zmienione formularze dla szefów gmin, powiatów i województw, a także sekretarzy, skarbników oraz radnych.

W połowie lutego Kancelaria Premiera przedstawiła najnowszą propozycję wzorów oświadczeń majątkowych samorządowców. Nowe formularze uwzględniają większość uwag, jakie zgłosiła strona samorządowa KWRiST do wzorów przygotowanych jeszcze w ubiegłym roku przez Julię Piterę, ówczesną minister ds. walki z korupcją.

KPRM uznała argumenty samorządów i przywróciła podział formularzy na część jawną (A) i niejawną (B). Przywrócono też informację o konieczności podania składników majątku w kraju i za granicą.

Rząd wycofał się także z propozycji podawania do publicznej wiadomości numeru PESEL oraz z podawania danych osób trzecich, które nie mają znaczenia dla określenia stanu majątkowego składającego oświadczenie. Z kolei adresy posiadanych nieruchomości oraz adres zamieszkania osoby składającej oświadczenie majątkowe umieszczono w części niejawnej.

W nowych oświadczeniach znajdzie się więcej informacji na temat posiadanych nieruchomości. Wójt będzie musiał wykazać nie tylko dom lub mieszkanie, którego jest właścicielem lub współwłaścicielem. Będzie też musiał poinformować m.in. o posiadanym garażu, lokalu użytkowym, działce czy placu.

Przy każdym z wymienionych elementów konieczne będzie określenie formy nabycia i ceny nabycia z umowy przenoszącej własność. Jak tłumaczą autorzy projektu ma to zapobiegać sytuacjom nabywania nieruchomości przez osoby publiczne po zaniżonej wartości.

Obowiązkowe będzie także ujawnienie wszystkich dochodów uzyskiwanych z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego, w tym zwłaszcza z tytułu dzierżawy oraz przyznanych dotacji unijnych. Według KPRM ma to zapobiec ukrywaniu dochodów uzyskiwanych z tytułu dopłat unijnych oraz nieprzestrzeganiu zakazu prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, powiatu, województwa przez radnych tych jednostek samorządu, w których uzyskali mandat.

W części dotyczącej oszczędności będą zamieszczane oddzielnie dane o środkach zgromadzonych w złotówkach i w walutach obcych. Wycofano się natomiast z propozycji wyszczególniania informacji o oszczędnościach zgromadzonych w gotówce i na rachunkach bankowych. Tak jak do tej pory w oświadczeniach znajdą się dane o posiadanych papierach wartościowych.

W proponowanych wzorach oświadczeń rozszerzono zakres informacji o majątku ruchomym. Oprócz dokładnych danych o posiadanych samochodach samorządowcy będą też musieli powiadomić o maszynach rolniczych, łodziach, kosztownej biżuterii czy dziełach sztuki.

W części dotyczącej zobowiązań wymagane będzie wykazanie posiadanych kredytów i pożyczek o wartości powyżej 10 tys. zł z informacją o zdarzeniu, w związku z którym powstało zobowiązanie.

Nowością będzie dokładne wskazanie okoliczności, w związku z którą składane jest oświadczenie. Jak tłumaczy KPRM, kontrolowani składając oświadczenia wykazują majątek bez wskazania konkretnej daty, np. ślubowania czy też odwołania z pełnionej funkcji.

Powoduje to wątpliwości co do wymaganego prawem stanu wykazywanego majątku oraz problemy w weryfikacji stanu faktycznego wykazywanego majątku, zwłaszcza w sytuacji gdy oświadczenie zostało złożone w dniu innym niż wymagany prawem.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dobro Wspólne
Weteran



Dołączył: 16 Gru 2011
Posty: 272
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Stawiski

PostWysłany: Wto 22:55, 13 Mar 2012    Temat postu: Małżonkowie prywatnie

odpowiedź:

"Małżonkowie samorządowców skarżą się, że projektowane wzory oświadczeń majątkowych naruszają ich prywatność bo wymagają od nich podania dochodów.

W ostatnim czasie do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęły skargi dotyczące projektu rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie określenia nowych wzorów formularzy oświadczeń majątkowych radnego gminy, wójta, zastępcy wójta, sekretarza gminy, skarbnika gminy, kierownika jednostki organizacyjnej gminy, osoby zarządzającej, członka organu zarządzającego i członka organu zarządzającego gminną osobą prawną oraz osoby wydającej decyzje administracyjne w imieniu wójta (o nowych wzorach pisaliśmy: „Majątek od A do B”).

Główny zarzut dotyczy kształtu punktu VII proponowanego nowego wzoru oświadczenia majątkowego, w którym należy wykazać wysokość dochodów uzyskanych w roku poprzedzającym rok złożenia oświadczenia majątkowego.

Małżonkowie osób zobowiązanych do złożenia oświadczeń tłumaczą, że wskazanie uzyskiwanego przez nich dochodu, mimo braku podania źródła jego uzyskania, ingeruje w sposób nieuzasadniony w ich prawo do prywatności.

Obowiązujące na dzień dzisiejszy druki oświadczeń majątkowych nie obligują osób składających tego rodzaju oświadczenie do rozdzielnego wskazania wysokości dochodów uzyskanych przez małżonków. Wypełniane obecnie formularze wymagają podania łącznej kwoty uzyskanego dochodu przez małżonków mających wspólność majątkową.

Wątpliwości skarżących podziela Rzecznik Praw Obywatelskich. Irena Lipowicz podkreśla, że nie można zapominać jaki jest cel obowiązkowego złożenia przez osoby wykonujące władzę publiczną oświadczeń majątkowych.

Rzecznik zaznacza, że procedura weryfikacji oświadczenia majątkowego jest wielowątkowa i szczegółowa. Jednym bowiem z podmiotów dokonujących na podstawie art. 24h ust. 7 ustawy o samorządzie gminnym weryfikacji oświadczeń jest urząd skarbowy, który mając wgląd do zeznań o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym (PIT) małżonka osoby składającej oświadczenie, jest zobligowany do analizy danych zawartych w oświadczeniu.

- Natomiast w przypadku podejrzenia, że osoba składająca oświadczenie majątkowe podała w nim nieprawdę lub zataiła prawdę podmiot dokonujący analizy oświadczenia występuje do dyrektora urzędu kontroli skarbowej z wnioskiem o kontrolę jej oświadczenia majątkowego. W związku z tym nie można przyjąć, że proponowane w tej materii rozwiązania mają zmierzać do realizacji celu, jaki wiąże się z obowiązkowym składaniem oświadczeń majątkowych, a jaki wynika z przepisów ustaw szczególnych – tłumaczy Lipowicz.

Jej zdaniem do takiego wniosku można również dojść po zapoznaniu się z uzasadnieniem do projektu tego rozporządzenia, z którego wynika, że pozyskiwanie tego rodzaju danych w formie proponowanej przez kształt projektowanego rozporządzenia, nie jest niezbędne do realizacji zadań jakie wiążą się z obowiązkiem składania oświadczeń majątkowych.

Według rzecznik sam zaś fakt ułatwienia pracy organom dokonującym odpowiedniej weryfikacji oświadczeń majątkowych, jak to wynika z uzasadnienia do projektu rozporządzenia, nie uzasadnia wprowadzenia tak daleko idącego rozwiązania.

Rzecznik zwróciła się więc do KPRM o przedstawienie stanowiska w poruszonych kwestiach."


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.stawiski.fora.pl Strona Główna -> Ogólne / Wiadomości Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin